You are currently viewing آشنایی با صنعت نساجی و آینده نساجی در ایران

آشنایی با صنعت نساجی و آینده نساجی در ایران

تصور اینکه در جهانی بدون منسوجات و صنعت نساجی زندگی می کنیم دشوار است. زیراکه تقریبا همه ی ما در همه جا به نوعی به این صنعت نیازمندیم.
به خصوص این موضوع درمورد لباس به شدت صدق میکند.
لباس، راحتی و محافظت ایجاد می کند و برای بسیاری از مردم بیانگر نکات مهمی از  فردیت است.
صنعت منسوجات و پارچه نیز سهم مهمی در جهان دارد. زیرا که اقتصاد و اشتغال صدها میلیون نفر در سراسر جهان را فراهم می کند.
تلاشهای مستمر برای پایدارتر نگه داشتن سیستم منسوجات و پارچه با به حداقل رساندن تأثیرات منفی آن به نتایج عالی منجر شده. و با تاکید ویژه بر نوآوری نسبت به سیستم های مختلف و اقتصاد جدید صنعت نساجی، فرصتی برای ارائه ی نتایج بهتر اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی فراهم می کند.

تولید منسوجات در گروه نساجی پر

معرفی صنعت نساجی:

 الیاف صنعت نساجی یک جز جدایی ناپذیر در جامعه مدرن و ساختار فیزیکی است. که به راحتی و پایداری برای انسان مشهور است. انسان در طبیعت دوست دار مد است.
میل به پوشاک و پارچه و لباس بهتر منجر به توسعه ی تولیدات گسترده ی الیاف نساجی و روند تولید پارچه میشود. در ابتدا باید در نظر داشت. که الیاف نساجی طبیعی از نظر راحتی و روند زیبایی از الزامات مصرف انسان هستند.
پنبه، پشم و ابریشم از الیاف طبیعی مهم برای پوشاک انسانی بوده است ، جایی که پنبه به دلیل ویژگی های برجسته و کاربرد همه کاره اش به عنوان King Cotton شناخته می­شده است.

صنعت نساجی مجموعه ای از صنایع وابسته  است که از انواع طبیعی (پنبه، پشم و …) یا الیاف مصنوعی برای تولید پارچه استفاده میکند. این یک همکاری قابل توجه در بسیاری از اقتصادهای ملی است. که شامل بهره برداری های کوچک و بزرگ در سراسر جهان است.

تقسیم صنعت نساجی به اجزای مختلف آن از چندین زاویه قابل دسترسی است.

روش کلاسیک طبقه بندی صنعت شامل گروه بندی کارخانه های تولیدی بر اساس الیاف در حال پردازش است. یعنی پنبه ، پشم یا مواد مصنوعی. با این حال ، رویکرد مدرن به طبقه بندی صنعت نساجی شامل گروه بندی کارخانه های تولیدی بر اساس عملکرد خاص آنها است که شامل:

شستشوی پشم، اتمام پشم، فرایند خشک کردن، بافتن پارچه، گره زدن پارچه، تولید فرش، رنگرزی و اتمام کار است.

پساب ها عموماً گرم ، قلیایی ، دارای بوی شدید و بدلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایندهای رنگرزی، رنگی هستند.
برخی از این مواد شیمیایی تخلیه شده سمی هستند. سایر موضوعات زیست محیطی که اکنون به همان اندازه مهم و مرتبط با صنعت نساجی تلقی می شوند، شامل انتشار گازهای آلوده به هوا، به ویژه ترکیبات آلی فرار است.

تاریخچه صنعت نساجی:

تاریخچه صنعت نساجی - تولید منسوجات در پرگروپ

مطالعه تاریخچه لباس و منسوجات ، توسعه ، استفاده و در دسترس بودن پوشاک و منسوجات را در طول تاریخ بشر دنبال می کند. لباس و پارچه منعکس کننده مواد و فن آوری های موجود در تمدن های مختلف در زمان های مختلف است. تنوع و توزیع پوشاک و منسوجات در یک جامعه رسوم و فرهنگ اجتماعی حاکم بر آن جامعه را آشکار می کند.

پوشیدن لباس منحصراً ویژگی انسانی است و از ویژگی های اکثر جوامع است. زنان و مردان پس از آخرین عصر یخبندان شروع به پوشیدن لباس کردند.
مردم شناسان بر این باورند که پوست حیوانات و پوشش گیاهی به عنوان محافظت در برابر سرما ، گرما و باران ، به ویژه هنگام مهاجرت انسان به مناطق جدید ، در پوشش ها سازگار شده اند.

از زمان های بسیار قدیم تا به امروز، روش های تولید منسوجات و صنعت نساجی به طور مداوم تغییر و تکامل یافته اند. با استفاده از این فناوری و گزینه های موجود در منسوجات بر چگونگی حمل اموال ، لباس و تزئینات اطراف مردم تأثیر شگرفی گذاشته است.

بررسی صنعت نساجی در ایران و منطقه:

امروزه صنعت نساجی تعداد و تنوعی از فرآیندهای قابل توجه فیبری را در بر می گیرد. این فرآیند ها ممکن است در ساخت نخ از طریق دوخت لباس ، منبت پارچه و تولید کامپوزیت باشد. با این حال ، با توجه به الیاف نساجی به عنوان واحد اصلی ساخت هر محصول نساجی ، تولید نساجی به وضوح می تواند به عنوان منسوجات معمولی و فنی شناخته شود.

فرآیند تولید نساجی معمولی دارای سابقه طولانی در تبدیل الیاف طبیعی به محصولات مفید از جمله پارچه ، منسوجات خانگی و پوشاک است. اخیراً به یک پارچه فنی از طریق استفاده از جلوه های ویژه تبدیل شده است.

تولید الیاف مصنوعی و نیمه سنتتیک با استفاده از مونومر ، عامل شیمیایی ، پیش ساز ، کاتالیزور و انواع مواد شیمیایی کمکی و در نتیجه تشکیل الیاف یا نخ متنوع می شود.
با این حال ، چنین الیاف ساخته شده توسط انسان به عنوان یک موضوع تخصصی جداگانه و فراتر از محدوده ی این بحث میشود.
نوآوری در تولید نساجی تنوع در مواد اولیه و فرایندهای تولید را ایجاد کرد. بنابراین ، کنترل فرآیند برای اطمینان از مطلوب بودن کیفیت محصول. نظارت و کنترل پارامترهای فرآیند ممکن است باعث کاهش ضایعات ، هزینه ها و تأثیرات زیست محیطی شود. تمام مراحل پردازش در تولید منسوجات از تولید الیاف تا پارچه تمام شده در کنترل و ارزیابی فرآیند افزایش یافته است.

این مراحل شامل تولید و پردازش الیاف نساجی از طریق اتاق دمیدن ، کاردینگ ، نقاشی و شانه زدن و تولید پارچه از جمله بافتنی ، بافته شده ، منسوجات بافته نشده ، و رنگ آمیزی بعدی و ساخت و تولید پوشاک است.

 آینده صنعت نساجی:

آینده صنعت نساجی گروه نساجی پر

در سالهای آینده ، از چندین ماده غیرمعمول در این صنعت استفاده می شود که امروزه استفاده نمی شوند. این موضوع، انقلابی در صنعت نساجی خواهد بود.
به عنوان مثال موادی مانند نخ های پلی استر پایدار همراه با مواد آلی و محیط زیست برای ساخت لباس به شکل مد استفاده می شود.

به طور سنتی ،مصرف انرژی ، آب و مواد شیمیایی در صنعت نساجی بسیار زیاد است. حدود 60٪ از این انرژی ها برای عملیات رنگرزی و اتمام مصرف می شوند.
مشکلات زیست محیطی مرتبط با صنعت نساجی به طور معمول مشکلات مرتبط با آلودگی آب است.صنعت مد و پارچه در آینده، بیشتر از تجربه به ظاهر توجه خواهد کرد.
این یک وظیفه برای صاحب نام تجاری و بازیگران اصلی بازار خواهد بود
زیرا مصرف کنندگان بیشتر از ظاهر انتقاد می کنند. بنابراین ، این یک تغییر اساسی متناسب با سبک زندگی جدید است.

برای دسترسی به سایر مقالات روی این لینک بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید