You are currently viewing رنگرزی گیاهی سنتی یا مدرن صنعتی؟

رنگرزی گیاهی سنتی یا مدرن صنعتی؟

رنگرزی عبارت است از استفاده از رنگها یا رنگدانه ها بر روی مواد نساجی. مانند الیاف ، نخ ها و پارچه ها با هدف دستیابی به رنگ با دوام رنگ مطلوب. رنگرزی به طور معمول در محلول مخصوصی حاوی رنگ و مواد شیمیایی خاص انجام می شود.

مولکول های رنگ با جذب ، انتشار یا پیوند با فیبر ثابت می شوند. که از عوامل اصلی کنترل کننده ی آنها دما و زمان هستند. پیوند بین مولکول رنگ و فیبر بسته به رنگ مورد استفاده ممکن است قوی یا ضعیف باشد. رنگرزی و چاپ کاربردهای مختلفی دارد. در چاپ، رنگ به بخشی از یک منطقه با الگوهای دلخواه اعمال می شود. درحالیکه در رنگرزی ، رنگ به کل منسوجات اعمال می شود.

منبع اصلی رنگ ، از نظر تاریخی ، طبیعت بوده و رنگ ها از حیوانات یا گیاهان استخراج می شوند. با این حال، از اواسط قرن نوزدهم، بشر برای دستیابی به طیف وسیع تری از رنگ ها و ایجاد ثبات در رنگ ها در برابر شستشو و استفاده عمومی ، رنگ های مصنوعی تولید کرده است.
رده های مختلف رنگ برای انواع مختلف الیاف و در مراحل مختلف فرآیند تولید منسوجات ، از الیاف سست از طریق نخ و پارچه تا لباس کامل استفاده می شود.

رنگرزی پشم و کاموا

رنگرزی پشم:

یکی از قدیمی ترین الیاف که توسط انسان شناخته شده است ، پشم است. پشم را بیشتر از گوسفندان بلکه از آلپاکاها ، بزها و شترها می یابیم. عمده تولید کنندگان پشم استرالیا ، اروپای شرقی ، نیوزیلند و چین هستند.

سطح پشم عمدتا مجموعه ای از مقیاس های پروتئینی است که با هم تداخل دارند. سطح خارجی پشم آب را دفع می کند ، بنابراین پشم حتی در هوای مرطوب نیز گرم است. از طرف دیگر ، لایه داخلی آب را جذب می کند. و جالب است که می تواند آنقدر جذب کند که پشم خشک باقی بماند حتی اگر تقریباً دو برابر وزن خود را جذب کند. پشم نیز به دلیل رطوبت داخلی به طور طبیعی ضد شعله است.
همچنین ، پشم تنها الیاف طبیعی است که گرمای خیس شدن را نشان می دهد. یعنی هنگام خیس شدن ، گرما تولید می کند.

پشم را می توان به همان روش سایر الیاف حیوانات مثل موهای شتر، آنگورا و ترمه رنگ کرد. به این دلیل که هر یک از رشته های حیوانی از پروتئین تشکیل شده است.

روش های بسیاری وجود دارد که برای رنگ آمیزی فیبرهای پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

تمام فیبرهای حیوانی به ph بالا بسیار حساس هستند. به همین دلیل است که نباید از خاکستر سودا ، که یک قسمت اساسی از رنگرزی پنبه است. در هنگام رنگرزی پشم استفاده شود. اسید استیک ، اسید سیتریک یا سرکه سفید بخشی از بیشتر دستورالعمل های رنگرزی پشم است.

رنگرزی پشم به حرارت نیاز دارد. که می تواند توسط ایجاد گرما در حمام رنگ ، که حاوی پشم ، رنگ و مواد شیمیایی در یک جوش یا بخاری است انجام شود.

 رنگرزی گیاهی:

رنگهای طبیعی، رنگها یا مواد رنگی است که از گیاهان ، بی مهرگان یا مواد معدنی حاصل می شود.
اکثر رنگهای طبیعی ، رنگهای گیاهی از منابع گیاهی ریشه ، توت ، پوست ، برگ و چوب – و سایر منابع بیولوژیکی مانند قارچها هستند.

رنگرزی پارچه نخ با انواع گیاهان

باستان شناسان شواهدی از رنگرزی پارچه را پیدا کرده اند که مربوط به دوره نوسنگی است. در چین بیش از 5000 سال رنگ آمیزی با گیاهان ، پارس ها و حشرات ردیابی شده است. روند اساسی رنگرزی با گذشت زمان اندکی تغییر کرد.
به طور معمول ، مواد رنگی در یک گلدان آب قرار داده می شود و گرم می شود. تا ترکیبات رنگ در محلول با آب استخراج شود.
سپس منسوجاتی که باید رنگ شوند به گلدان اضافه می شوند. و تا رسیدن به رنگ دلخواه در حرارت نگه داشته می شوند.

در طول تاریخ ، مردم منسوجات خود را با استفاده از مواد متداول و محلی موجود رنگ می کنند.
کشف رنگهای مصنوعی ساخته شده توسط بشر در اواسط قرن 19 میلادی باعث ریزش طولانی مدت بازار گسترده ای برای رنگهای طبیعی شد.
رنگهای مصنوعی که می توانست به سرعت در مقادیر زیادی تولید شود ، به سرعت رنگهای طبیعی را برای تولید منسوجات تجاری فعال شده توسط انقلاب صنعتی جایگزین کرد. و بر خلاف رنگهای طبیعی ، برای الیاف مصنوعی بعدی مناسب بود.

اما در کنار اینها، تکنیک های رنگ آمیزی طبیعی نیز توسط صنعتگران در فرهنگ های سنتی در سراسر جهان حفظ می شود.

 رنگرزی صنعتی:

انواع اصلی رنگ هایی که امروزه در صنعت رنگرزی استفاده می شود شامل، رنگ های پراکنده ، رنگ های اسیدی ، رنگ های فلورسنت و بسیاری دیگر برای طیف متنوعی از کاربردهاست.

صنعت رنگرزی و تکمیل همچنان در فن آوری هایی پیشرفت می کند که فرایندها را با محیط زیست سازگارتر و پایدارتر کند. نوآوری در بخش مداوم است و استفاده از این فن آوری ها صنعت نساجی جهانی پایدارتری را ایجاد می کند.

در بسیاری از مناطق صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. پایداری در خط مقدم نوآوری های ماشین آلات برای بخش رنگرزی است. فن آوری های چاپ پارچه دیجیتال با سرعت بالایی برای پارچه های تزئینی پیش می رود.

رنگرزی صنعتی توسط دستگاه‌های رنگرزی

 رنگرزی سنتی:

دانش سنتی گیاهان مورد استفاده برای رنگرزی پارچه به دلیل مدرنیزاسیون از جمله سبک های جدید زندگی ، شهرنشینی و معرفی رنگهای مصنوعی در حال از بین رفتن است.
رنگرزی منسوجات با گیاهان محلی ، احیای مرتبط با اکوتوریسم و ​​علاقه جهانی به محصولات طبیعی را تجربه می کند. برای استفاده از این پتانسیل ، مهم است که دانش محلی مربوط به رنگرزی پارچه را حفظ کرد.

 رنگرزی پارچه:

بسیاری از تکنیک های رنگرزی پارچه وجود دارد که نتایج بسیار شگفت انگیز و متنوعی را ایجاد می کند. تمام این تکنیک ها با استفاده از Rit Dye ، که یک رنگ همه منظوره است، انجام داده می شوند. اما همچنین می توان از انواع دیگر رنگ ها مانند رنگ های واکنش پذیر فیبر استفاده کرد تا نتایج مشابهی بدست آورد.
فقط دستورالعمل های رنگ خود را بررسی کنید. تا بفهمید چه مقدار استفاده کنید. چه مدت باید آن را در حمام رنگ نگه دارید ، درجه حرارت آب ، نحوه رفع آن و…

برای دسترسی به سایر مقالات روی این لینک بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید