You are currently viewing همه چیز درباره ی پارچه!

همه چیز درباره ی پارچه!

معرفی:

پارچه (منسوجات) ماده ای انعطاف پذیر است که با ایجاد یک شبکه بهم پیوسته از نخ یا الیاف ایجاد می شود، که با مدل قرار گیری الیاف خام (از منابع طبیعی یا مصنوعی) به طول های بلند و پیچیده تولید می شود. سپس منسوجات با بافتن ، بافندگی ، قلاب بافی ، گره زدن ، خراشیدن ، نمدمالی ، چسباندن یا بافندگی این نخ ها به هم شکل می گیرند.

منسوجات به هر ماده ای گفته می شود که از الیاف گره خورده ساخته شده باشد ، که ممکن است لزوماً در تولید کالاهای بعدی مانند پوشاک و اثاثه یا لوازم داخلی استفاده نشود. پارچه به موادی گفته می شود که از طریق بافندگی ، پهن کردن ، نمدمالی ، دوختن ، قلاب بافی یا باندینگ ساخته می شوند که ممکن است در تولید محصولات بعدی مانند لباس و روکش ملی مورد استفاده قرار گیرد ، بنابراین به مرحله بعدی تولید نیاز دارد. پارچه همچنین ممکن است به طور مترادف با قماش استفاده شود ، اما اغلب به طور خاص به یک قطعه پارچه ای که پردازش یا برش خورده است ، اشاره دارد.

انواع پارچه در رنگبندی و جنس‌های مختلف

تاریخچه:

کلمه ی نساجی از صفت لاتین textilis به معنای بافته شده است که خود از textus که قسمت سوم فعل texere به معنای بافندگی است ناشی میشود.

کلمه “پارچه” نیز از زبان لاتین گرفته شده و ریشه در زبان هند و اروپایی دارد. این کلمه از انگلیسی قدیمی گرفته شده است به معنی مواد بافته شده یا نمدی برای دور هم پیچیدن.

پارچه دفن بانتون ، قدیمی ترین نمونه موجود از ایكات تار در جنوب شرقی آسیا است كه در موزه ملی فیلیپین به نمایش درآمد. این پارچه به احتمال زیاد توسط مردم بومی آسیا در شمال غربی Romblon ساخته شده است. اولین لباس هایی که حداقل 70 هزار سال پیش و شاید خیلی زودتر پوشیده شده بودند ، احتمالاً از پوست حیوانات ساخته شده بودند و به محافظت از انسانهای اولیه در برابر عناصر کمک می کردند. در برخی از مواقع ، مردم بافتن الیاف گیاهی را به منسوجات یاد گرفتند. کشف الیاف کتان رنگ شده در غاری در جمهوری جورجیا به تاریخ 34000 سال قبل از میلاد نشان می دهد که مواد نساجی مانند از اوایل دوره پارینه سنگی ساخته شده اند. در دهه 1940،سرعت و مقیاس تولید منسوجات تقریباً فراتر از شناخت توسط صنعتی سازی و معرفی تکنیک های مدرن تولید، تغییر کرده است.

 معرفی انواع پارچه:

معرفی انواع پارچه اعم از پشم، کتان، پنبه

الیاف طبیعی از گیاهان یا حیوانات ساخته می شوند و شامل پارچه هایی مانند پشم ، ابریشم ، پنبه و کتان هستند. الیاف ساخته شده توسط انسان توسط فرآیندهای شیمیایی ساخته می شوند و شامل پلی استر ، نایلون ، استات و اسپندکس هستند.

وقتی پارچه ای از هر دو الیاف ایجاد می شود ، به آن ترکیبی می گویند. از آنجا که هر الیاف ویژگی های خاص خود را دارد ، ترکیب فیبرهای مختلف می تواند پارچه های زیادی را برای نیازهای مختلف ایجاد کند. به عنوان مثال ، پشم و پنبه در ترکیب با یکدیگر راحتی بهتری می دهد ، در حالی که مراقبت از رامی و پلی استر آسان تر است.

پارچه ها یا بافته می شوند ، یا بافته نمی شوند و گره می خورند. پارچه های بافته شده شامل موسلین ، پوپلین ، کامبریک ، نوعی پارچه ابریشمی ، قلمی ، جین و تافته است. سه نوع اصلی بافت ساده ، پارچه ای و ساتن است. همه بافت های دیگر تغییرات این سه نوع است. این پارچه ها به طور کلی سخت و بادوام هستند.

نمد نمونه ای از پارچه های بافته نشده است. پارچه های غیر بافته شده چندان مستحکم نیستند زیرا فقط توسط مکلانیزم شیمیایی ، مکانیکی ، حرارتی و یا با حلال به هم پیوند می خورند.

پارچه های بافتنی کشش دارند و پوشیدن آنها راحت تر است. انواع گره های مختلف از جمله گره ساده ، که به آن جرسی ، گره دوتایی ، گره ای دنده ای ، گره ای بافتنی ، کشباف و ژاکت گره ای نیز می گویند.

 صنعت:

تولید نساجی صنعت بزرگی است. اساساً بر اساس تبدیل الیاف به نخ ، سپس نخ به پارچه است. سپس این مواد رنگ شده یا چاپ می شوند ، به پارچه ساخته می شوند و سپس به کالاهای مفید مانند لباس ، وسایل خانه ، روکش و کالاهای مختلف صنعتی تبدیل می شوند.

برای تولید نخ از انواع مختلف الیاف استفاده می شود. پنبه همچنان مهمترین الیاف طبیعی است ، بنابراین در عمق قرار میگیرد. فرآیندها و پروسه های مختلفی در مراحل چرخش و تشکیل پارچه همراه با پیچیدگی های فرآیند های تکمیل و رنگ آمیزی تا تولید طیف گسترده ای از محصولات قرار دارد.

پارچه بافته شده صنعت نساجی از انقلاب صنعتی در قرن هجدهم رشد کرد زیرا تولید انبوه نخ و پارچه به یک صنعت اصلی تبدیل شد.

مراحل اصلی تولید پارچه در صنعت؛ تولید الیاف ، تهیه آن ، تبدیل آن به نخ ، تبدیل نخ به پارچه و سپس اتمام پارچه است. سپس پارچه را به تولید کننده لباس می برند.

نحوه تهیه الیاف تفاوت بیشتری با بقیه مراحل دارد و این بستگی به فیبر استفاده شده دارد.

چرخش از چرخاندن الیاف با دست ، استفاده از یک اسپیندل قطره ، تا استفاده از چرخ در حال چرخش است. دوک ها یا قسمت هایی از آنها در مکان های باستان شناسی یافت شده اند و ممکن است یکی از اولین فناوری های موجود باشد.

چرخ در حال چرخش به احتمال زیاد در قرن یازدهم در جهان اسلام اختراع شده است.

 جایگاه ایران در صنعت:

واردات صنایع نساجی در ایران بسیار شدید بوده است.

مولفه برتر صنعت نساجی در ایران صنعت فرش سنتی آن است که چهره صنایع دستی و همچنین پارچه ممتاز نساجی است.

پارچه ابریشمی تولید شده در ایران به کشورهای اروپایی صادر می شود و سایر کالاها از بازارهای آسیا و اروپا وارد می شوند.

تولید پارچه در ایران به روش سنتی توسط بافنده

تولید صنعت نساجی در چند وقت اخیر روند رو به عقب دیده است که باید با روی آوردن به بازار جهانی تسهیل شود. عمده صادر کننده محصولات نساجی در ایران ایتالیا است که تقریباً 52٪ از کل تقاضای صادراتی خود را صادر می کند. کشورهایی مانند انگلیس و روسیه عمده ترین شرکای تجاری ایران هستند زیرا ایران روسیه را به عنوان همسایه فوری خود در اختیار دارد. ماشین آلات نساجی ، محصولات دستی و مواد شیمیایی نساجی مانند رنگ توسط ایران به بازارهای بالقوه جهان صادر می شود.

هند شریک تجاری بلند مدت ایران بوده و صنعت نساجی نیز از این مشارکت مستثنی نبوده است زیرا تجارت منسوجات هند از صنعت نساجی ایران بسیار سود برده است. برای هند ، ایران یک بازار عظیم برای صادرات مواد اولیه و سایر محصولات دستی است.

برای آشنایی بیشتر با پرگروپ کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید